Mateřské školy - jaká je šance na přijetí?

Podle školského zákona rozhoduje o přijetí dítěte do MŠ ředitel nebo ředitelka mateřské školy. Musí být ale splněna zákonná podmínka, přednostně se k předškolnímu vzdělávání přijímají děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky.

Problémy předskolškých zařízení - tříleté děti mají smůlu

Rodiče předškoláků tedy strach mít nemusí, tyto děti se dostávají do školek všechny. Jejich o rok mladší sourozenci většinou také nemají problém. Horší to mají rodiče tříletých capartů. Maminkám skončila mateřská dovolená, potřebují se vrátit do práce, kde na ně zaměstnavatel čeká, ale ve školce pro jejich dítka není místo.

Soukromé školky

Problém pomáhají řešit soukromá zařízení a sociální podnikatelské projekty. Nevýhodou je samozřejmě finanční náročnost, rodiče v soukromých mateřských školách zaplatí za svoje dítě kolem 6 tisíc korun měsíčně. A to si mnozí nemohou dovolit. Přesto provozovatelé na rychlo zakládaných soukromých předškolních zařízení na množství neumístěných dětí ve státních mateřských školách vydělávají.

Situace se však zcela pravděpodobně v následujících letech změní. Podívejte se na následující tabulky:

graf-deti.jpg

Tabulka porodnosti v ČR

Rok

Počet narozených dětí

2007

114 632

2008

119 570

2009

118 348

2010

117 153

2011

108 673

2012

108 576

Zdroj: Český statistický úřad

Předškolní zařízení a výhled do budoucnosti

Podle statistik by se měla kapacita předškolních zařízení upravit tak, aby pokryla potřebná volná místa. A tak přijdou na řadu jiné věci k řešení. Bude se s největší pravděpodobností mluvit o kvalitě, platech a kvalifikaci personálu, případně o schopnosti integrovat děti ze znevýhodněného prostředí a se speciálními vzdělávacími potřebami.

Foto: Sxc.hu

Mateřské školy - jaká je šance na přijetí? patří do témat
  • Špatně nastavené umísťování Naty 15.04.2014 10:49:58

    Nevím, ale včera jsem byla na zápisu s dcerkou a prý se nedostane, je 3 letá v červenci :/ bohužel se před nás dostaly děti, které sice mohou být s maminkou doma, protože je těhotná a další děti mají doma ročního sourozence a já bych školku potřebovala kvůli zaměstnavateli, ale prý to obejít nejde, protože je to diskriminace prý řekl Ombudsman, že berou do školek děti, né jejich rodiče :/ hmm a na soukromou školku nemám, když můj plat je 9299.- :/

  • MŠ a budoucnost Šárka 13.04.2014 19:59:41

    Reaguji na článek MŠ a pohled do budoucnosti.Jsem učitelka MŠ,mám dlouholetou praxi s dětmi.Doufám,že naši zákonodárci budou pamatovat při schvalování zákonů hlavně na děti .Děti se speciálními potřebami potřebují menší počet dětí ve třídě(individuální přístup) a v dnešních přeplněných třídách by to byla katastrofa.Počet 28 dětí na jednu třídu je ve většině školek.Věřím ,že zvítězí rozum.

  • díky nela 11.04.2014 12:40:25

    díky


Adresář

Diskuze na téma Rodiče a děti

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku