zdroj: Shutterstock.com
Péče o dítě

Když dítě nechce jíst – Jak si s tím poradit a kdy raději zajít k lékaři

Michaela Chylková
17.03.2022

Nutíte své dítě, aby snědlo alespoň kousek z toho, co má na talíři? Rozčilujete se nad každým jídlem, prosíte, stojíte nad ním a případně i na své dítě křičíte? Děláte chybu. Nucením do jídla jen v dítěti podporujete nechuť a může si tak snadno vypěstovat špatný vztah k jídlu. Jídlo má být potěšením a ne trestem. Na druhou stranu je ale jasné, že je pro dítě pravidelná a vydatná strava důležitá, aby mělo dostatek energie a všech živin. Jak ven z tohoto začarovaného kruhu? A kdy za nechutenstvím dítěte mohou být zdravotní problémy?

Kdy za odmítání jídla může nemoc

Důvodů, proč malé děti nechtějí jíst, může být mnoho. Vždy je třeba zhodnotit všechny možné doprovodné příznaky. Třeba zvracení obloukem svědčí o zhoršené průchodnosti v horní polovině trávicího traktu. Kysele páchnoucí stolice značí nedostatečné trávení cukrů, hlenovitá stolice ukazuje na střevní zánět. Jakýkoli podivný příznak je dobré konzultovat s dětským lékařem. Pokud kojenec či batole navíc přestane prospívat a přibývat na váze, je na místě podrobnější vyšetření (ultrazvuk bříška, výtěry, krevni obraz či zánětlivé parametry). Nechutenství může být vzácně projevem onemocnění i mimo trávicí trakt, může mít neurologické příčiny či nepoznané vrozené vady (ledviny, srdce, metabolismus, štítná žláza). 

Syndrom cyklického zvracení: Víte, proč napadá především děti?

Proč dítěti prostě nechutná? 

Často však při potížích s jídlem jde jen o bojkotování stravy bez dalších příznaků. Dětem prostě jistý pokrm nechutná. Je nutné zdůraznit, že byste dítě do jídla nikdy neměli nutit nebo ho jídlem trestat. Zkuste potlačit negativní emoce z toho, že je talíř dítěte téměř plný. Zkuste pro to mít pochopení a pokrm příště připravte jinak. Nebojte se, dítě hlady neumře. Vyhněte se srovnávání s ostatními dětmi, každý má jinou potřebu množství jídla, záleží na energetickém výdeji i rychlosti spalování. Ovšem i tak je nutné dětem vytvořit správné návyky. Nenabízet dětem jen jídlo, které mají rády. Například v období vzdoru se stává, že dítě začne určité pokrmy odmítat. Rodiče tak dětem dají to, co si prostě vynutí. A nastává velký problém. Pokud totiž budete dětem ustupovat neustále, jen proto, že si to "vykřičí", může se tak stát, že potomek opravdu bude brzy jíst jen to, co si sám určí. 

Jak na to, aby dítě mělo větší chuť do jídla

  • Dávejte pozor na svačinky a mezijídla, jako jsou nejrůznější sušenky, čokoládky i sladké nápoje. Když je jich moc, je jasné, že hlavní jídlo už děti nechtějí.
  • Nabízejte dítěti co nejpestřejší jídelníček a hledejte nové možnosti, jak třeba méně oblíbenou surovinu do pokrmů zařadit. 
  • Pokud zkoušíte zapojit nové jídlo, na které dítě není zvyklé (platí zejména u batolat), začněte s pokusy ve chvíli, kdy dítě "padá hlady". Například po delší procházce apod. 
  • Zapojte do přípravy jídla fantazii – zkuste jiné tvary, barvy, prostírání, zábavné talířky apod. 
  • Při odmítání zeleniny na to jděte chytře. Zkuste ji dávat například do polévky tak, aby to dítě nepoznalo. Postupně přecházejte na variantu dušenou a syrovou. Dítěti jděte sami příkladem a zdůrazňujte, jak vám daná zelenina moc chutná. 
  • Při odmítání ovoce vyzkoušejte ovocné mléčné koktejly, smoothie a některé druhy ovoce odšťavnit. V této podobě mohou dítěti zachutnat o dost více. 

Potíže s jídlem u malých autistů. Jak dětem s PAS pomoci při stravování?

Zdroj: www.maminka.cz

Autor: Michaela Chylková

Proč (ne)jíst placentu a co si tím můžete přivodit
Mezinárodní den štěstí aneb jak vždy najít důvod k optimismu

Další články