zdroj: Shutterstock.com
Rodiče a děti

Děti a klíšťata: Jak je nejlépe chránit?

Veronika Tůmová
12.06.2022

Klíšťata, jak známo, jsou hrozbou pro každého, nevyhýbají se dospělým, dětem, ani zvířatům. Nejlépe se jim daří ve vysoké trávě a bujném porostu ve volné přírodě, můžete si je však přinést téměř odkudkoliv, včetně méně udržovaných zahrad či městských parků. Děti můžete proti klíšťatům chránit podobně jako sebe, je však nutná například zvýšená pozornost při procházkách přírodou, vhodné oblečení, či složení odpuzujícího repelentu, kterým se rozhodnete dítě chránit.

Zásady ochrany proti napadení klíštětem

Pokud se chystáte s dětmi na výlet do přírody a máte obavy z klíšťat, která jsou v tuto dobu velmi aktivní, podrobnosti o jejich výskytu a aktuální aktivitě můžete snadno zjistit například na stránkách Ministerstva zdravotnictví, kde si přečtete, jak velké riziko napadení klíštětem hrozí v závislosti na aktuálním počasí. V přírodě pak bude nejlepší vyhýbat se vysoce rizikovým místům, zvlášť pokud máte s sebou menší děti nebo třeba psa. Mějte děti i domácí mazlíčky pod kontrolou a dohlédněte, ať neběhají ve vysokém, vlhkém porostu, kde se klíšťatům daří nejvíc. Dobře děti oblékněte, do lesa a do přírody vždy v dlouhých nohavicích a rukávech, vhodné jsou také vyšší boty. Před výletem použijte vhodný repelent k odpuzení klíšťat, pořízený nejlépe v lékárně, kde se vám dostane i podrobných informací o složení výrobku, jeho správném použití a o tom, zda je vhodný pro děti, případně pro jakou věkovou skupinu. Po návratu domů vždy dítě pečlivě prohlédněte. Za úvahu pak určitě stojí i možnost očkování proti klíšťové encefalitidě, kterou klíšťata přenášejí. Objevené a přisáté klíště je nutné co nejdřív odstranit a místo vydezinfikovat.

Odstranění klíštěte u dětí

Kousnutí klíštětem nebolí a často o něm ani nevíme. Klíštěte si obvykle všimnou jen dospělí nebo starší děti, když zaznamenají opakované svědění v místě přisátí klíštětem. Při vyndávání klíštěte je nutné zachovat klid a dítě zbytečně neděsit. Klíště odstraňujeme klidně a trpělivě, po umytí rukou. Klíště vytahujeme speciální pinzetou nebo háčkem, kterým jej podebereme a bezpečně odstraníme. K dostání je také speciální gel, který klíště rychle znehybní a usmrtí. Pokud na místě zůstanou samotná kusadla, nepředstavují už nebezpečí přenosu infekce a můžete je nechat, časem vypadnou. Místo poté ošetřete dezinfekcí. Rozhodně se nedoporučuje klíště mazat olejem či jakoukoli mastí, klíště se tak začne dusit a vyzvrátí do rány obsah svých střev, což zvyšuje riziko přenosu nákazy.

Testování klíšťat a sledování stavu dítěte 

Přisáté klíště může u rodičů vyvolat paniku. Po jeho vyjmutí je možné zaslat klíště do specializovaných pracovišť, kde jej vyšetří na přítomnost encefalitidy, boreliózy a dalších možných infekcí. Výsledek je znám zhruba do tří dnů a stojí přibližně od dvou do šesti tisíc korun. Podle odborníků však ani pozitivní výsledek nemusí znamenat nutný přenos nákazy. Je proto nutné spíše sledovat celkový stav dítěte a jakékoli příznaky, například zarudnutí daného místa, bolestivost, či zvýšenou teplotu.

Očkování dětí proti klíšťové encefalitidě

Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné provést od jednoho roku věku dítěte. Je vhodné s ním začít ještě před sezónou, tedy v chladných měsících, kdy klíšťata nejsou tolik aktivní a tělo bude mít po očkování dostatek času na vytvoření protilátek. Existují i vakcíny určené především pro děti. Očkování se aplikuje do horní části paže nebo do sedacího svalu. Očkovat je možné i ve zrychleném schématu, na podrobnosti se informujte u svého dětského lékaře.

Zdroje: www.kliste.cz, www.klistova-encefalitida.cz
 

Autor: Veronika Tůmová

Vyzkoušejte přírodní deodoranty: Chrání přírodu i vás před nepříjemným zápachem
Světový den dárců krve: Co o dárcovství víme a co to obnáší?

Další články