zdroj: Pixabay.com
Rodiče a děti

Časté zdravotní problémy u dětí na letních táborech a letošní hygienická opatření

Veronika Tůmová
30.07.2020

Na letních táborech nabízejí organizátoři dětem zábavu, pohybové aktivity, nejrůznější tvůrčí činnosti, jízdu na koních a mnoho dalšího, ale dětem tu také hrozí úrazy a další běžné potíže. Nejčastěji se jedná o úpal, úžeh či některé druhy infekcí.

V dětském kolektivu se rychle šíří průjmy, trávicí potíže nebo angíny. Velké riziko představuje také vyšší pravděpodobnost onemocnění meningokokovými nákazami. Nejlepší prevencí je celoroční posilování imunity dětí a samozřejmě očkování.

Časté nemoci a rizika při pobytu v kolektivu s vyšší fyzickou aktivitou

Pobyt dětí na letních táborech s sebou často nese vyšší riziko úrazu a onemocnění. Hrozí zvýšený výskyt infekcí, jako jsou průjmy, angíny nebo třeba i svrab a výskyt parazitů. Je tu i větší pravděpodobnost onemocnění hnisavým zánětem mozkových blan, který představuje největší nebezpečí. Meningitida neboli zánět mozkových blan se často vyskytuje u dospívajících dětí, a to při vyšší fyzické námaze a ve větším kolektivu. Pořadatelé dětských táborů se však častěji setkávají s běžnějšími nemocemi, jako je bolest v krku, nachlazení, úpal či úžeh, zvracení a průjem, zvýšená teplota apod. Těmto onemocněním by se měli organizátoři tábora snažit maximálně předejít. V případě potřeby jsou povinni zajistit dítěti ošetření a lékařskou péči. Zároveň prostory tábora musejí nabízet dostatečně velké místo vyhrazené pro ošetřovnu a izolaci, v případě výskytu infekčního onemocnění.

Zdravotník pro letní tábory a jiné zotavovací akce

Před odjezdem na tábor zdravotník zodpovídá za to, že má od každého dítěte platný posudek o jeho zdravotní způsobilosti. Letos je povinností také čestné prohlášení zákonného zástupce o bezinfekčnosti dítěte. Když dítě na letním táboře onemocní, jeho zdravotní stav bude nejprve posuzovat a řešit zdravotník, který musí mít kvalifikaci minimálně jako zdravotník zotavovacích akcí. Ten má k dispozici kartičku zdravotní pojišťovny dítěte, popřípadě i léky, které dítě pravidelně užívá. V případě nutnosti pak zkonzultuje stav dítěte s lékařem a rodiči dítěte. Poté se rozhodne, zda může dítě na táboře zůstat, nebo je nutné okamžité ukončení jeho účasti. Pokud je pravděpodobnost, že onemocnění dítěte bude trvat déle a trpí-li dítě vysokými teplotami, rodiče si je co nejdříve odvezou domů.

Domácí lékárnička nejen na cesty

Zpřísněné podmínky na letních táborech v souvislosti s epidemií koronaviru

Přísnější pravidla se díky letošní pandemii týkají hlavně hygieny, stravování nebo skladování potravin. Častějšímu mytí a desinfekci podléhají hlavně toalety a umývárny, zvlášť důležitá bude tekoucí pitná voda, mýdlo v dávkovači, jednorázové ručníky a dezinfekce. Platí to i pro stanové tábory v přírodě. Z důvodu stávající epidemiologické situace je možná účast dětí na přípravě jídla pouze ve studené části, například jako je loupání brambor. Nejsou doporučeny celodenní výlety a podobné aktivity mimo areál tábora, pokud děti areál opustí, měly by používat roušky a dodržovat předepsané odstupy mezi jednotlivými skupinami. 

Jak (ne)mluvit s dětmi o koronaviru

Autor: Veronika Tůmová

Zápal plic u dlouhodobě nemocných
Nadměrné slunění a jeho následky

Další články